Portal dostępności

Pracujemy nad naszym najważniejszym projektem, którym jest stworzenie portalu internetowego prezentującego głównie miejsca dostępne przede wszystkim dla osób z niepełnosprawnościami, ale i dla osób starszych czy też rodzin z małymi dziećmi. Pomysł budowy takiego portalu powstał z bardzo prostego powodu. Otóż fundator naszej fundacji, który od 20 lat poruszam się na wózku inwalidzkim, podczas wyjazdu rehabilitacyjnego chciał wraz z przyjaciółmi wyjść na spacer po Zakopanem i przy okazji zatrzymać się w jednej z wielu restauracji. Niestety nigdzie nie było dostępnych informacji o tym czy dana kawiarnia, restauracja jest na tyle dostępna abym mógł dostać się do środka na wózku inwalidzkim bez większych przeszkód.

Jak wiadomo są przepisy i wytyczne urzędowe dotyczące kwestii przystosowania budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jednakże nie wszystkie miejsca spełniają te warunki i nie da się ich tak po prostu przystosować aby spełniały wymogi określone w przepisach. W wielu przypadkach wystarczy jedynie dokładnie opisać lokal/budynek aby osoby niepełnosprawne, mogły same stwierdzić czy dane miejsce będzie dla nich dostępne. Dlatego też chcemy zebrać w jednym miejscu (portal internetowy) wszelkie niezbędne informacje o miejscach (wydarzeniach) dostępnych szczególnie dla osób
z niepełnosprawnościami ale również rodzin z małymi dziećmi lub seniorów. Chodzi tu przede wszystkim
o praktyczne informacje opisujące budynek konkretnej instytucji lub firmy oraz sposobu poruszania się po nim przez osoby na wózku, niewidome, czy też głuchonieme.

Osoby z niepełnosprawnością, seniorzy lub rodzice z małymi dziećmi, najczęściej znają dostępność miejsc z ich najbliższego otoczenia. Natomiast jeśli chcą wyjść na zakupy, do kina, teatru, restauracji, albo załatwić sprawę w urzędzie, czy też nadać list na poczcie, gdzieś dalej lub w obcym mieście, muszą najpierw zorientować się czy dane miejsce jest dla nich w ogóle dostępne. Dlatego, korzystając z osobistych doświadczeń razem z członkami fundacji, doszliśmy do wniosku, że wystarczy w pełni zaprezentować, opowiedzieć o tym jak wygląda budynek, w którym mieści się firma, sklep, urząd, restauracja czy też kino, aby osoba z niepełnosprawnością lub rodzic z małym dzieckiem mogli samodzielnie stwierdzić czy jest ono dla nich dostępne. Wystarczy opowiedzieć jak tam trafić, jak dojechać, jak wygląda wejście do budynku, jakie ma udogodnienia dla niepełnosprawnych lub do kogo zwrócić się po przyjściu. Aż tyle i tylko tyle! Resztę pozostawmy samym zainteresowanym. Dajmy im możliwość decyzji i wyboru jakie miejsce będzie dla nich najbardziej dostępne. Oni sami, znając swoje możliwości i ograniczenia, będą wiedzieć najlepiej jakie warunki są dla niech odpowiednie, jakie bariery mogą pokonać sami, a do pokonania których będą potrzebować pomocy drugiego człowieka.

Nie chcemy skupiać się jedynie na miejscach przystosowanych. To prawda, jest ich coraz więcej
i bardzo nas to cieszy. Ale jest wiele miejsc, których właściciele lub administratorzy nawet się nie spodziewają, że mogą to być miejsca dostępne. Z naszego rozeznania wynika, że nasz portal zawierający kompleksowe informacje o dostępności miejsc i wydarzeń dla osób żyjących z jakąkolwiek niepełnosprawnością będzie pierwszym takim portalem w Polsce.

Dostępny świat jest na wyciągnięcie ręki